A Philos – Vajdasági Magyar Tudományos, Irodalmi és Művészeti Társaság a 2015 óta Újvidéken megjelenő Philos folyóirat szerzői körére épül, hátterében azzal a folyamatosan megújuló tudományos-művészeti bázissal, amely az elmúlt két évtizedben (2002-től) a Vajdasági Magyar Tudományos Diákköri Konferencia (VMTDK) körül alakult ki, annak szellemiségéhez, foucault-i értelemben vett “más teréhez” önkiteljesítő és konstruktív módon járult hozzá. A folyóirat beágyazódik a VMTDK autentikus értékekre épülő, fenntartható fejlődésébe, folyamatosságot teremtő, modellértékű innovativitásába. Mindezáltal a régiónak mint “deltavidéknek” (Tolnai Ottó) sajátos kulturális emlékezetét is ébren tartja, ami azért fontos, mert a vajdasági magyar irodalomra és művészeti életre a 20. században is éppen a folyótorkolatok drámai állapota, a másság elevensége, a megújulás képessége – a neoavantgárd kísérletezés, az ellenkulturális (jeans) szellemiség (volt) jellemző, ez önazonosságának védjegye.
A Philos Társaság az alkotói szabadság és kritikai reflexió képviseletében jött létre. Korunk leigázó, tolakodó és vulgarizáló aktuálpolitikai közegében kiindulópontnak tekinti azt az alapkritériumot, miszerint a tudomány, irodalom és művészet mint alkotótevékenység a természeténél fogva önelvű, csupán a szabad gondolat és játék feltételei között tud kibontakozni, immanens értéke a szabadság.
E szellemi plató olyan értelmiségiek (társadalomtudományokat, humántudományokat, szépirodalmat, művészeteket és interdiszciplináris területeket művelő alkotók, valamint közírók) vonzáskörét jelenti, akik számára az értékrend, az intellektuális munka integritása, az intézményeink függetlensége és önrendelkezési joga, a félelem nélküli rendszer a társadalom életképes működésének alapfeltétele.
Az információs társadalom szellemi reprezentációi új gondolkodási és kommunikációs horizontok elé állítanak bennünket. E kihívások nemcsak egyének, hanem együttgondolkodó közösségek kollektív válaszait, egy képlékeny csoportidentitás formálását is előfeltételezik.
A Philos folyóirat az alkotói erőfeszítések halmazának ilyen kísérleti tere. A tudományos és művészeti alkotás alkalom nemcsak a mű létrehozására, hanem feladat is közérzetünk, intellektuális jóllétünk, világérzékelésünk és identitásunk naponta történő megteremtésére. Ezért a Philos egyik célja, hogy ellenálljon a vajdasági magyar kultúra és tudomány értékrendjét, normális működésmódját veszélyeztető és torzító destruktív jelenségeknek, a tágabb és szűkebb régióban működő végrehajtó hatalom ideologizáló törekvéseinek.
Továbbá hosszabb távon kiemelten fontosnak tartja az érintett területeken a szervezettségi és intézményesítési szint növelését Vajdaságban.
Célja az is, hogy eleven kapcsolatot létesítsen a régió progresszív, magyar és más nyelvű tudományos-kulturális-művészeti életével, időszerű fejleményeivel.
A Philos Társaság publikációkkal (rezümékötetek, Philos folyóirat, Philos Könyvek), konferenciákkal, vitaestekkel, kiállításokkal, rendezvényekkel kíván hozzájárulni a sokrétű és sokszínű fejlődéshez – kulturális diverzitáshoz, pluralizmushoz, a kritikai gondolkodás, az értelmiségi diskurzus és egy diszkurzív tér erősítéséhez a tudományok és művészetek területén Vajdaságban és azon túl.