Drága Endre!

By Hírek

Gyászhír

Elhunyt Szkárosi Endre (eredeti neve: Horváth Endre) (Budapest, 1952. május 28. –)

József Attila-díjas (2007) magyar költő, művészeti író, műfordító, kritikus, irodalomtörténész, az ELTE egyetemi tanára. Intermediális művész, előadó. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kar Romanisztikai Intézet Olasz Nyelv és Irodalom Tanszékének oktatója.
https://hu.wikipedia.org/wiki/Szk%C3%A1rosi_Endre
_______________________________________________________________________________________________________________________________
https://hang.hu/konyveshaz/meghalt-szkarosi-endre-138569?fbclid=IwAR30ufGd9CFBkZHodHOymQxrmMq2h6TXLbtE53gkOkSb-EBUPBTMdjzwkD0

Magyar Hang

Meghalt Szkárosi Endre

Lakner Dávid
2022. március 23., 11:45

Könyvesház

Hatvankilenc éves korában meghalt Szkárosi Endre költő, intermediális művész. A hírről a Tiszatáj számolt be, a lap honlapján Bíró József egy képverssel búcsúzott.
Szkárosi Endre 1952. május 28-án született. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem magyar-olasz szakán tanult, majd 1978 és 1983 között a Mozgó Világ szerkesztőségi tagjaként dolgozott. Az olasz szakon tanult a tragikusan fiatalon elhunyt Pinczési Judit költő is. A róla szóló cikkünkben megszólaltattuk Szkárosit is, aki valószínűsítette, hogy nem az olasz szakosság miatt ismerte meg, miután Pinczési fölötte járt legalább két évvel, hanem azért, mert az ELTE Alkotókörében találkoztak. Ezt akkor tanárként Koczkás Sándor vezetett. Olyanok voltak résztvevői ennek, mint Vámos Miklós, Szilágyi Ákos, Tarján Tamás vagy Csaplár Vilmos.
A nyolcvanas években Szkárosi a Lapkiadó munkatársa lett, majd megalapította a Szkárosi&Konnektor művészeti koncertszínházat. A kilencvenes évektől az ELTE-n olasz irodalmat tanított.
A hetvenes évek óta jelentek meg versei, kritikái, jelentős tevékenységet fejtett ki az avantgárd irodalomban, a hangköltészet területén.
„A szerző nem volt kegytárgyárus, ki­futófiú, alkalmi és kikötőmunkás, biztosítási ügynök, útburkoló és segédszínész” – ezzel nyitotta bemutatkozó kötetét, az Ismeretlen monológokat Szkárosi. Utalva arra, hogy sok akkoriban induló költővel szemben nem járt be nagy kanyarokat, rögvest az irodalmi életbe csöppent. Aztán ott is maradt a rá következő négy évtizedben, kötetei folyamatosan jelentek meg, hol az avantgárd hagyománytörténetéről, máskor a félreértett futurizmusról. Több lemezt is kiadott, illetve fordításai jelentek meg olasz vagy épp portugál versekből. „Szkárosi műveinek alapgondolatai az írott versekben, illetve a partitúra­ként érvényesülő grafovizuális költeményekben találhatók. A poézis felől indul el, annak a határait tágítja a hagyományos lineáris előadásmód lehetőségeit meg­haladó korszerű eszközökkel, de mindenekelőtt korszerű szenzibilitással, amelynek alapja a nyitottság. Polifon érdeklődésének, még persze tehetségének köszönhetően az írott költészet tartománya számára megnyitja a hangköltészet és a zene felé való kimozdulás lehetőségeit” – írta Szkárosicon című 2002-es lemezéről Szombathy Bálint az Új Holnapban.

Szkárosi régi és új hangkölteményeiből két éve jelent meg egy kötet Égzsák címmel. A Szépírók Társaságának 2018 és 2021 közötti elnöke volt.